Altın Esaslı Muhasebe Hemen Şimdi...

Altının uluslararası piyasalardaki ons fiyatı oldukça yüksek bir düzeyde bulunuyor. Altına yatırım yapan kişi ve kuruluşların yüzü yine gülüyor. Altın sahibine yine kazandırıyor. Ne yazık ki yüksek altın fiyatları kuyumcunun hiç tercih etmeyeceği bir tablo ortaya çıkarıyor. Hem takı satışları yüksek fiyatlardan olumsuz etkileniyor hem de altının değer kazanması, kuyumcunun vitrindeki takılarının değerini arttırıyor ve geliri olmayan bir vergi ile kuyumcuyu başbaşa bırakıyor. Altın esaslı muhasebe sistemine geçilmedikçe, bu kanayan sektör yaramız durulmayacak…

Sektörümüzün en önemli sorunları arasında yıllardır yerini sıcak tutan "Altın Esaslı Muhasebeye Geçiş” kuyumcuların en büyük arzusu olmaya devam ediyor. Bu konuda sektörümüzün değerli temsilcileriyle yıllardır önemli çalışmalara imza atan, Ankara’daki devlet yetkililerine konuyu defalarca izah eden İTO Kuyumculuk Komite Başkanı Erhan Hoşhanlı; altın esaslı muhasebeye geçiş yapmanın hem adaletli vergiyi getireceğini hem de kayıtdışı ekonomiye dur diyeceğini ifade ediyor.

"Altın Esaslı Muhasebeye Geçişin Önemi Şimdi Daha Da Net Ortaya Çıkıyor”

Altın fiyatlarının ani artışıyla birlikte kuyumcunun elindeki madenin durduğu yerde değer kazandığını ve bunun da şu anki vergilendirme sistemi içinde bir kar olarak algılandığını hatırlatan Hoşhanlı; "Halbuki kuyumcunun elindeki altının değer kazanması bir anlam ifade etmiyor. Kuyumcu takı satışı yapamazsa durduğu yerde para kazanamaz. Şu anki sistemde; "Bir ay önce kuyumcunun 1 kilo altını 250 bin TL idi şimdi ise 260 bin TL oldu. Siz hemen gelip bu aradaki 10 bin TL’yi kazanç olarak yazıyorsunuz ve bunun vergisini istiyorsunuz. Altın fiyatlarındaki artış, kuyumcunun bir kazancı değildir. Bu yüzden yıllardır söylüyoruz, acil olarak altın esaslı muhasebe sistemine geçmeliyiz. Böylelikle sektörümüzde kayıtdışı sorunu minimum seviyeye inecek ve sigorta şirketleri de sektör mensuplarımıza yönelik hizmet sunma imkanı bulacaklardır.”

 "Kredi Kartıyla 4 taksitli kuyum alışverişi yetersiz”

Başkan Erhan Hoşhanlı kredi kartı ile 4 taksitli kuyum alışverişinin yetersiz olduğunu ve taksit sayısının arttırılması gerektiğini, kuyum alışverişinin her şeyden önce bir tasarruf argümanı olduğunu söyledi. Gerekli gereksiz birçok ürün grubunda 12 taksitli alışverişe imkan tanındığını ama tamamen tasarruf amaçlı bir alışverişte bu imkanın sağlanmadığını ve sektörler arasında eşit rekabet ortamının oluşmadığını sözlerine ekleyen Başkan Hoşhanlı; bu konunun da yeni dönemde hızlı bir şekilde ele alınması gerektiğini dile getirdi.

 

2019-07-30 09:44:56
  • Ziyaret: 11678
  • (Suanki Oy 0.0/5 Yildiz) Toplam Oy: 0
  • 0 0

Henuz yorum yok...

Yorum Yaz