ALTIN ESASLI MUHASEBE OLMAZSA OLMAZ

Sektörümüzün uzun zamandır çözüm bekleyen pek çok sorunu bulunuyor. Bu sorunların çözümü için sektör kurumlarımızın başındaki yöneticilerimiz yoğun mesai harcıyorlar. Yakın zaman önce yine Ankara ziyaretlerinden biri gerçekleşti. İKO Kuyumculuk Komitesi Üyeleri, İKO Başkanı ve İMMİB Başkanı, sırasıyla Ekonomi, Ticaret Bakan Yardımcıları ve Merkez Bankası yöneticileriyle bir araya geldiler. Hedef; sorunları en az düzeye inen, ihracat yolları sonuna kadar açılan ve ülkeye yüksek getiri sağlayan kuyumculuk sektörünün daha da kuvvetlenerek geleceğe taşınması….

 

Geçtiğimiz günlerde İTO Kuyumculuk Komitesi Başkan Yardımcısı İlhami Yazıcı, Komite üyesi Ömer Dinçer, İMMİB Başkanı Mustafa Kamar, İKO Başkanı Mustafa Atayık, sektörümüzün kronikleşen bazı sorunlarının çözümü ve sektörümüzün gelişimi açısından gerekli olan desteklerin sağlanması ile ilgili Ankara ziyaretinde bulundular. Ekonomi Bakan Yardımcısı Fatih Metin, Ticaret Bakan Yardımcısı Gonca Işık Yılmaz Batur ve Merkez Bankası yetkilileri ile sektör temsilcileri görüşme imkanı buldular.

İstanbul Ticaret Odası Kuyumculuk Komite Başkanı Erhan Hoşhanlı; sık sık yapılan Ankara ziyaretlerinden birinin daha gerçekleştirildiğini ve bu ziyaret kapsamında birçok konunun ele alındığını söyledi.

İTO Kuyumculuk Komitesi Bşk Erhan Hoşhanlı, Ekonomi Bakan Yardımcısı Fatih Metin ile yapılan görüşmede; Altın Esaslı Muhasebe sisteminin sektör açısından öneminin detaylı bir şekilde anlatıldığını belirtti.

Bakan Yardımcısı ile yapılan görüşmede  "Altın fiyatlarının uluslararası borsa ve döviz fiyatlarına bağlı olarak değiştiğini ve yükseldiğini, satışlarda rayiç fiyat uygulandığından fiyat yükselmeleri kar gibi görünüp vergilendirilmektedir.  Buda gelir değil sermayenin vergilendirilmesi anlamına geldiğinden firmalar altın bazından küçülmektedir" denildi.

Konuyla ilgili çözümün yakın zaman içinde gerçekleşmesi bekleniyor. Bakan Yardımcısı Fatih Metin; sektörün sorunları için çözümler geliştirmeye özen göstereceklerini beyan etti.

 

 

 

 

 

 

2018-10-25 15:30:58
  • Ziyaret: 14617
  • (Suanki Oy 0.0/5 Yildiz) Toplam Oy: 0
  • 0 0

Henuz yorum yok...

Yorum Yaz