Altın Esaslı Muhasebe Maliye Bakanlığı Müsteşarına Anlatıldı


İTO Kuyumculuk Komitesi, Maliye Bakanlığı Müsteşarı Abdullah Kaya'yı 3 Ağustos 2016 Çarşamba günü ziyaret ederek altın esaslı muhasebe sistemini anlattı ve bu konunun kuyumculuk sektörü açısından önemini ortaya koyan bir dosya sundu.

İTO Kuyumculuk Komitesi Bşk Erhan Hoşhanlı, İlhami Yazıcı ve Ercan Özboyacı'nın katıldığı ziyarette, Müsteşar Abdullah Kaya'ya Altın Esaslı Muhasebe sisteminin sektör açısından önemini anlattı" Altın fiyatlarının uluslararası borsa ve döviz fiyatlarına bağlı olarak değiştiğini ve yükseldiğini, satışlarda rayiç fiyat uygulandığından fiyat yükselmeleri kar gibi görünüp vergilendirilmektedir.  Buda gelir değil sermayenin vergilendirilmesi anlamına geldiğinden firmalar altın bazından küçülmektedir" denildi. Altın Esaslı Muhasebe Sistemi bundan önce 07.04.2003 yürürlüğe girmiş, 31.12.2003 tarihine kadar uygulanmıştır. Enflasyon muhasebesine geçilmek için yürürlükten kaldırılmıştır. Daha sonra da enflasyon muhasebe uygulaması kaldırılmasından dolayı sektör bu konuda uzun yıllardır, gelir vergisi değil, sermaye vergi vermeye devam etmektedir.

Teklife olumlu yaklaşan müsteşar Abdullah Kaya "Konuyu bakanlık olarak değerlendirip geri dönüş yapacaklarını" belirtti.

İTO Kuyumculuk Komite Başkanı Erhan Hoşhanlı "önümüzdeki günlerde, Gelir idaresi Başkanı ve Maliye Bakanını ziyaret etmeyi planladıklarını söyledi.

2016-08-04 15:45:18
  • Ziyaret: 13142
  • (Suanki Oy 0.0/5 Yildiz) Toplam Oy: 0
  • 0 0

Henuz yorum yok...

Yorum Yaz