Büyük pazarlarda hediye olarak mücevhere dönüş var

Koranavirüs salgını ile patlak veren ekonomik krize karşın dünyada mücevher hediye alışkanlığı bitmiyor. Platin takıda uluslararası pazarlama ve ticaret kuruluşu Platinum Guild International (PGI), dört önemli platin mücevher pazarı olan ABD, Japonya, Çin ve Hindistan için mücevher tüketim eğilimleri ve davranışı hakkındaki son raporunu yayınladı. COVID-19 krizi döneminde ve sonrasında sektörde beklenen trendleri inceleyen rapor, perakendecilerin odaklanması gereken fırsatlara ışık tutmayı amaçlıyor. Rapora göre tüm pazarlarda hediye seçimlerinde takıya dönüş başlıyor, Çinli ve Hintli tüketici kendisi için de mücevher alımlarını artırıyor, çoklu satış kanalı stratejisi izlenmesi gerekiyor.

Sevginin sembolü

Sektör için kilit önemdeki bu dört pazarda mayıs başında 1000’den fazla kişinin katılımıyla yapılan araştırma yakın gelecekte COVID-19’un mücevher alımlarına etkisini anlamayı amaçlıyor. Araştırma tüketicinin mücevheri bir sevgi sembolü olarak gördüğünü ve sıkıntılı dönemler sonrasında hediye olarak tercih etmeye devam edeceğini gösteriyor.

İnsanların yaşanan sağlık krizi sonrasında hayatlarını ve ilişkilerini daha çok sorgulamasının takı tercihlerine de yansıdığı ifade edilen raporda, mücevherin COVID-19 krizi sonrasında lüks tüketim içinde payını en çok artıracak ürünler arasında olduğuna dikkat çekiliyor.

Kişisel olarak anlam taşıyacak ve uzun vadede değerini koruyacak parçaların tercih edildiği belirtilen raporda, "Özellikle ABD ve Japonya’da anlamı olan ürünler tercih sebebiyken, gelişmekte olan ülkelerde değerini koruyacak ürünler daha fazla tercih ediliyor” tespiti yapılıyor. Söz konusu dört pazar içinde Çin en büyük potansiyele sahip ülke olarak öne çıkıyor. Bu ülkede katılımcıların yüzde 80’i COVID-19 sonrasında hem kendisi hem de yakınları için mücevher alabileceğini söylüyor. ABD ve Japonya’da ise tüketicilerin kendinden çok yakınları için hediye olarak mücevher alma eğiliminde olduğu görülüyor.

Online satış artıyor ancak mağazalara ilgi sürüyor

Hükümetlerin aldığı tecrit önlemleri nedeniyle mağazalarda yapılan alışverişte düşüş olsa da, kriz öncesine kıyasla ABD, Çin ve Hindistan’da online takı alımı ve alma planları konusunda ciddi bir artış gözlemleniyor. Online alışverişlerdeki artışa karşın dört büyük pazardaki tüketicilerin yüzde 70’i imkan bulduklarında mücevher mağazalarında alışverişe devam edeceğini söylüyor. Dolayısıyla sadece online satışa yönelmenin perakendeciler için doğru bir strateji olmadığı ifade edilen raporda, çok kanallı satış stratejilerini belirlenmesi gerektiği vurgulanıyor.

2020-08-16 17:51:31
  • Ziyaret: 8351
  • (Suanki Oy 0.0/5 Yildiz) Toplam Oy: 0
  • 0 0

Henuz yorum yok...

Yorum Yaz