Maliye Bakanlığına 'Altın Muhsebe Sistemi' anlatıldı


İstanbul Ticaret Odası Kuyumculuk Meslek Komitesi Başkanı Erhan Hoşhanlı, Ahmet Mirat Kökler ve Ercan Özboyacı'nın 01.03.2017 Çarşamba günü Gelir İdaresi Başkanı Adnan Ertürk’ü makamında gerçekleştirdiği ziyarette, 'kuyumculuk sektöründe oluşan fiktif karların vergilendirilmesi” sorununa çözüm mahiyetinde sektör mensupları tarafından "Altın Esaslı Muhasebe Sistemi” olarak nitelendirilen uygulamanın tekrar yürürlüğe getirilmesinin sektör açısından önemi anlatıldı, uygulamanın detaylarını içeren bir rapor arz edildi.


Mevcut sistemde altın fiyatlarının uluslararası borsa ve döviz fiyatlarına bağlı olarak değiştiği ve yükseldiği, satışlarda rayiç fiyat uygulandığından fiyat yükselmelerinin kar gibi görünüp vergilendirildiği ifade edildi. Bu durum gelirin değil sermayenin vergilendirilmesi anlamına geldiğinden firmalar altın bazından küçülmektedir" denildi.


Altın Esaslı Muhasebe Sistemi bundan önce 4842 Sayılı düzenleme ile 07.04.2003 tarihinde yürürlüğe girmiş, 31.12.2003 tarihine kadar uygulanmıştır. Söz konusu uygulama 5024 Sayılı düzenleme ile enflasyon muhasebesine geçilmek için 01.01.2004 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere yürürlükten kaldırılmıştır. Daha sonra da enflasyon muhasebe uygulamasının kaldırılmasından dolayı sektör bu konuda uzun yıllardır, gelir vergisi değil, sermaye vergisi vermeye devam etmektedir.


Sonuç olarak; talebe olumlu yaklaşan Gelir İdaresi Başkanı Sayın Adnan Ertürk ilgili Daire Başkanlarına Daire Başkanlıklarının eşgüdümünde gerçekleşecek ortak etki analizi çalışmaları yapılması talimatını vermiştir. Ayrıca; anılan çalışmaların Başkanlıkları tarafından tamamlanmasını takiben Odamız Kuyumculuk Meslek Komitesi Başkanı Sn. Erhan Hoşhanlı ile temas halinde kalınarak etki analizi sonuçlarının değerlendirilmesi suretiyle yol haritasının çizileceği bilgisi verilmiştir.


Sayın Ertürk; söz konusu etki analizi çalışmalarının "4842 ve 5024 Sayılı düzenlemelerin avantajları ve dezavantajları ile fiscal sonuçlarının belirtilmesi; her iki dönemde tahsil edilen vergi miktarının analiz edilmesi; nötr, alacaklı ve borçlu işletmeler açısından enflasyon düzeltmesinin avantajları ve dezavantajlarının değerlendirilmesi; 5024 Sayılı Kanunu baz alan TUİK endeksinin altın endeksi ile değiştirilmesi konusunun avantajlarının ve dezavantajlarının değerlendirilmesi ve konuya ilişkin Meclis tutanaklarına bakılması” suretiyle hazırlanması talimatını vermiştir.


Anılan ziyarette ayrıca kuyumculuk sektöründe kıymetli taşlar konusunda %6 olarak uygulanan KKDF’nin sektör için sorun teşkil ettiğine de değinilmiştir. Heyet üyeleri söz konusu rakamın oldukça yüksek bir rakam olduğunu ve sektörün kar marjının bu oranı kaldıramayacak kadar düşük seviyelere geldiğini ifade etmiştir. Sn. Ertürk konunun Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile işbirliği dahilinde görüşülmekte olduğu, sonuçlanması durumunda geri dönüş yapacaklarını belirtmiştir.


2017-03-02 15:47:09
  • Ziyaret: 9163
  • (Suanki Oy 0.0/5 Yildiz) Toplam Oy: 0
  • 0 0

Henuz yorum yok...

Yorum Yaz