MESLEK STANDARTLARIMIZ BELİRLENDİ

Avrupa Birliği Uyum Yasaları çerçevesinde tüm meslek branşlarında standartların ortaya konması ve mesleki yeterliliği belgelendirme alanındaki çalışmalar birçok branş dalında resmi olarak kayıtlara geçti. İTO Kuyumculuk Komitesi’nin bu konu üzerinde yıllardır gerçekleştirdiği titiz çalışmalar, Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) ile yapılan görüşmeler kuyumculuk meslek standartlarının ortaya çıkmasını sağladı.

 

Dünya çapında en ön sıralarda konumlandığımız kuyum sektörü de sürekli gelişiyor ve kendini yeniliyor. Dünya ile entegre çalışmaların çok yoğun yapıldığı sektörümüzde; işinin ehli kişilerin yeterlilik düzeylerinin tespit edilmesi ve herkesin kendi branşıyla ilgili mesleki standartlara uygun halde olduğunu belgelendirmek bir zaruriyet kazanıyor. Artık icra edilen meslekte; hangi seviyede olduğumuz, hangi konulara vakıf olduğumuz ve bunları ne ölçüde kullanabildiğimiz sertifika ile tescillenecek. Bu önemli konuyla ilgili çalışmalar ilk resmi sonuçları verdi.

Kuyumculuk meslek standartlarının oluşturulması için yürütülen çalışmalar neticesinde bazı branşlarda mesleki standartlar resmi bir çerçevede ele alındı. Artık mesleki standartlara uygunluk şartı, işe girişlerde büyük önem teşkil edecek. Resmi gazetede yayınlanan bazı meslek standartları listesi şöyle:

"Dökümcü, Mıhlayıcı, Modelci, Obje İmalatçısı, Sadekar, Seri Üretim Elemanı, Yüzey işlemcisi.” Bu branşlarda Ulusal Meslek Standartları getirilmiş oldu.  

Yeni Parola "Ömür Boyu Sürekli Gelişim ve Sürdürülebilir Eğitim”

Sektörümüzü bu konuda harekete geçiren isimlerden biri olan İTO Kuyumculuk Komitesi Başkanı Erhan Hoşhanlı, yaptığı açıklamada; komitelerinin bu konu ile ilgili uzun zamandır sektör mensuplarının dikkatini çekmeye çalıştığını, bu önemli projede İKO’nun, İMMİB’in ve İTO Kuyumculuk Komitesinin ortak hareket etmesinin etkin sonuçlar doğurduğunu ifade etti.

Kuyumculuk mesleğinin içinde birçok farklı kategori bulunduğunu, bu kategorilerde yer alan her işin sınıflandırılarak iş tanımlanmasının ve standartlarının yazılı hale getirilmesinin sektörümüz adına çok büyük bir kazanç olduğunu kaydeden Erhan Hoşhanlı; yeni düzenlemenin hem sektör mensuplarımızın hem de firmalarımızın geleceği açısından çok hayırlı sonuçlar doğuracağını dile getirdi.

Uluslararası çalışma açısından da bu belgelerin çalışanlar için çok önemli olduğunu sözlerine ekleyen Hoşhanlı; "Örneğin; mesleki yeterlilik belgesine sahip olan bir mıhlayıcı ustamız, Dünyanın her yerinde rahatlıkla mesleğini icra edebilecek” dedi.

 

 

2018-01-10 14:43:39
  • Ziyaret: 6768
  • (Suanki Oy 0.0/5 Yildiz) Toplam Oy: 0
  • 0 0

Henuz yorum yok...

Yorum Yaz