Sahte altın hatıralarda kalacak

Kategori Kapalı Çarşı


Türk bilim adamlarının üzerinde çalıştığı yüksek güvenlikli Taglette mikroçip teknolojisi, sahte altın ve taklit ürün kabusuna son vermeye hazır. İlk olarak NZP Gold ürünlerinde uygulanmaya başlanan taglettenin 5 yıl içinde piyasadaki tüm altın takıların kimliği haline gelmesi planlanıyor. Sektörümüzde sahte altın ve taklit ürünler tarih sayfalarındaki yerini alıyor.

 

Evimizde, elimizde bulunan veya bir sevdiğimize armağan ettiğimiz altın takıların acaba hangisi sahte? Son birkaç yıldır, yükselen altın fiyatlarıyla birlikte piyasaya sahte altın sürmek, kalpazanların en kolay para kazanma yöntemi haline geldi. Ülkemizin en büyük kıymetli madenler rafineri firması Nova Pres Gold Dünyanın en son ve benzersiz mikroçip teknolojisi olan Taglette ile bu sorunu kökten çözüyor.

 

"Taggold” markasıyla kuyumculuk sektöründe piyasaya sunulacak olan ilk mikroçipli ürün sertifikaları, NZP Gold ürünlerine yerleştirildi ve deneme kullanımları devam ediyor. Her marka akıllı telefonlar ile kolaylıkl özel bir okuyucu aparat ile bu ürünlerin sertifikaları kuyumcular ve alan kişiler tarafından kolaylıkla kontrol edilebilecek. Böylelikle sahte veya orijinal ürün tüketici tarafından kolaylıkla ayırt edilebilecek.  fırsat sağlayacak. NZP Gold Yönetim Kurulu Başkanı Murat Niziplioğlu; " Bu ultra küçük mikroçipler, tüm takıların hepsine rahatlıkla monte edilebilecek. Artık bu teknoloji sayesinde sahte ve taklit ürünler akıllı telefonlar ile saniyeler içinde tespit edilebilecek. Ürünü alan kişi ayrıca bir banka kartı şeklinde ikinci bir chipe sahip olacak. Ürünün çalınması veya kaybedilmesi halinde üretici, takının içindeki chipe ‘çalıntı veya sahte’ diye yeni bir bilgi girebilecek. Böylelikle A kişisine kayıtlı olan ürün, bozdurulmaya kuyumcuya götürüldüğünde sahte damgası yiyecek” diye konuştu.


Murat Niziplioğlu; bu mikroçipler ile firmaların müşterilerine ürünleri hakkında detaylı bilgi sunabileceğini, müşterileri ile karşılıklı gerçekleşecek anlık veri iletişimi ile yepyeni bir marketing sisteminin de kapılarının açılacağını söyledi. Niziplioğlu, konuyla ilgili sözlerini şöyle sürdürdü:


"Biz bu teknolojiyi farklı sektörlerin de hizmetine sunacağız. Saatinize veya yüzüğünüze yükleyeceğimiz bu mikroçip ile evinizi veya arabanızı anahtarsız bir şekilde açabileceksiniz. Özellikle kişilerin sağlık bilgilerinin yüklendiği bu chipler, acil durumda hastanın geçmişiyle ilgili doktorlara hızlı bilgi sunacak. Böylelikle daha hızlı ve etkin müdahale etme şansı ortaya çıkacak. Bu mikroçipler, yetkisiz müdahaleler karşısında anında bloke olabiliyor. Sudan etkilenmiyor. Sadece yakılırsa yok oluyor. Kısacası mikroçiplere dışarıdan müdahale edilemiyor. "


Yeni teknolojinin yeni yıl ile birlikte piyasaya sunumuna başlandığını, yurtiçi ve yurtdışında çeşitli firmalarla ilk görüşmelerin oldukça olumlu geçtiğini sözlerine ekleyen Murat Niziplioğlu; ürünün fiyatını çok cüzi etkileyecek olan Taggold’un 2020 yılında tüm değerli ürünlerin içinde yer alacağını tahmin ettiğini dile getirdi. 

2015-01-07 10:14:33
  • Ziyaret: 15067
  • (Suanki Oy 0.0/5 Yildiz) Toplam Oy: 0
  • 0 0

Henuz yorum yok...

Yorum Yaz