Kuyumculuk mesleğinin saygınlığı artacak...

Yakın zaman önce Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan yeni bir yönetmenlik ile perakende kuyumcusu olmak için çeşitli düzenlemeler hayata geçirildi. Uygulanmaya başlayan yeni bir çok kriter içinde özellikle ustalık belgesi, mesleki yeterlilik belgesi öne çıkıyor. Bu önemli konuda yıllardır çalışmalar içinde bulunan İTO Kuyumculuk Komitesi Başkanı Erhan Hoşhanlı; kuyumcuların bu belgeyi mesleki bilgilerini ölçen bir sınav ile elde etmesinin çok faydalı olduğunu ancak mesleğe yıllarını vermiş kuyumcuların (mesleğini en az 3 yıldan fazla bir süredir icra edenler) bu belgeyi resen almaları gerektiğini ifade etti…

 

Nüfusa göre Dünyanın en çok kuyumcu mağazasına sahip olma özelliğine sahip olan ülkemizde binlerce kuyumcu faaliyetlerine devam ediyor. Ticaret Bakanlığı hazırladığı yeni yönetmenlikle, kuyumculuk mesleğini icra edecek olan kişilerde çeşitli kriterlerin yerine getirilmesini talep ediyor. Belirlenen kurallara uymayan kişiler kuyumcu mağazası açamayacak. Bu kurallar manzumesi içinde en çok mesleki yeterlilik (ustalık ) belgesi öne çıkıyor. İTO Kuyumculuk Komitesi; Başkan Erhan Hoşhanlı; yeni uygulamaya konan kuralların kuyumculuk mesleğinin saygınlığının artması, kuyumcu mağazası açılmasıyla ilgili düzenlemeler ortaya koyması açısından olumlu olduğunu, böylelikle mesleğe gönül verenlerle hasbelkader bu mesleğe girenlerin ayrılmasının tüketici açısından da müspet olacağını söyledi.

Bakanlık yetkililerinin bu önemli yönetmenlikle ilgili sektör temsilcileriyle istişarede bulunduğunu vurgulayan Erhan Hoşhanlı; "Uygulamaya konan hükümlerin büyük bir çoğunluğu faydalı sonuçların ortaya çıkmasına yardımcı olacaktır” dedi.

İJS’nin ertelenmesi…

Başkan Hoşhanlı; mevcut vaka sayıları göz önüne alındığında fuarın ertelenmesinin isabetli bir karar olduğunu, Ekim ayına ertelenen fuarın eski gücüyle tekrar sektörümüze katkılar sağlamaya devam edeceğini dile getirdi.

Dahili İşlem Rejim Mevzuat Değişikliği…

İthalat ve ihracatı ilgilendiren en önemli konulardan biri olan Dahili İşlem Rejim mevzuatında yapılan değişimle ilgili eskiye göre işlemlerin çok daha fazla sürede yapılmasının, yurtdışından gelen altınların Darphanede uzun bir zaman diliminde kontrol edilmesinin sektörümüz için geriye gidiş anlamı taşıyacağını belirten Hoşhanlı; sözlerini şöyle noktaladı:

"Ülkemiz de OECD ülkeler grubuna üye olduğu için ortak alınan uluslararası kararlara maksimum ölçüde uymaya çalışıyor. Bürokrasi artarken, ülkemizin kuyum sektöründeki ihracat gücünün azalmaması gerekiyor.”

 

 

2021-05-02 11:33:12
  • Ziyaret: 8316
  • (Suanki Oy 0.0/5 Yildiz) Toplam Oy: 0
  • 0 0

Henuz yorum yok...

Yorum Yaz