Kuyumculuk Yetki Belgesi Alım Süresi 30 Haziran 2022'ye uzatıldı

Kuyumculukta yeni dönem başlıyor. Artık sadece yetki belgesi olan işletmeler kuyum ticareti yapabilecek. Yetki belgesi için "ustalık" şartı aranacak. İşletmelerin belgelerini 31 Aralık'a kadar alması gerekiyordu. Son dakika itibariyle İTO Kuyumculuk Komitesi’nin de ciddi girişimleri sayesinde bu süre 30 Haziran 2022’ye uzatıldı.

Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan Kuyum Ticareti Hakkında Yönetmelik, Resmi Gazete'nin 14 Nisan tarihli sayısında yayımlanarak yürürlüğe girmişti. Bu yönetmelik ile kuyum ticaretinin, işletmesi adına yetki belgesi alan tacirler ile esnaf ve sanatkarlar tarafından yapılabilmesi zorunluluğu getirildi. Halihazırda faaliyette olan kuyum işletmelerinin 30 Haziran 2022 tarihine kadar durumlarını yönetmeliğe uygun hale getirerek yetki belgesi alması gerekiyor.

İstanbul Ticaret Odası Kuyumculuk Komite Başkanı Erhan Hoşhanlı; bu belge için verilen sürenin sonuna gelindiğini, bu sürenin uzatılması için Ticaret Bakanlığı ile yaptıkları görüşmede müjdeli haber elde ettiklerini söyledi.  

Ticaret Bakanlığı tarafından Kuyum Ticareti Bilgi Sistemi kurulduğunu, kuyum ticaretiyle uğraşanların, bu sistem üzerinden yetki belgesi almak üzere başvuruda bulunması gerektiğini vurgulayan Erhan Hoşhanlı; "Yetki belgesi yenilenmesi, ilk kez alınması ve iptal edilmesi işlemleri bu sistem üzerinden gerçekleştirilecek. Yetki belgesi alınması için meslek odasına kayıtlı olma, gelir veya kurumlar vergisi mükellefiyeti ve vergi dairesine vadesi geçmiş borcu bulunmama, meslek odası ve vergi kayıtlarındaki iştigal konuları arasında kuyum ticareti faaliyeti olması ve ustalık belgesi sahibi olma şartları aranıyor. Ustalık belgesi şartı, kuyumcu ya da kuyum işletmesinde tam zamanlı çalışan en az bir personel tarafından yerine getirilebilecek” diye konuştu.

"Mesleki Yeterlilik Belgesi Çalışmalarında Son Aşamaya Geldik”

Avrupa Birliği Uyum Yasaları çerçevesinde meslek standartların ortaya konması ve mesleki yeterliliği belgelendirme, konusunda yapılan çalışmalar artık son aşamaya geldi. İstanbul Ticaret Odası Kuyumculuk Komitesi tarafından uzun bir süredir çalıştay şeklinde düzenlenen toplantılar ile kuyumculuk mesleğinin tüm branşları, işin uzmanlarının görüşleri eşliğinde taslak haline getirildi.

Başkan Hoşhanlı; kuyumculuk mesleğinde birçok farklı branşın bulunduğunu, mesleki yeterlilik kurumuna verilmek üzere tüm branşların tanımı, bu branşı icra edecek kişinin hangi bilgilere sahip olması ve nasıl uygulaması konusunda detaylı bir çalışma yaptıklarını söyledi.

Ortaya çıkan taslağın, mesleki yeterlilik kurumunun ileride yapacağı çeşitli sınavlarda başvuru kaynağı olacağının altını çizen Hoşhanlı; "Mesleki yeterlilik belgesi; Avrupa standartları çerçevesinde hazırlanıyor. Bu belgeye sahip olacak kişi; Dünyanın her yerinde kuyumculuk mesleğini rahatlıkla yapabileceğini yazılı bir şekilde ifade etmiş olacak. En ufak bir kavram kargaşası olmaması adına, her biri branşında yıllarını vermiş kıymetli ustalarımızla uzun toplantılar yapılarak, mesleki yeterlilik için gereken detaylar yazılı hale getirilmiştir. Mesleki Yeterlilik Kurumu’na taslağımızı teslim ettik. Bundan sonraki süreci hep birlikte takip edeceğiz” diye konuştu.

Erhan Hoşhanlı; piyasalarda yaşanan ani ve hızlı dalgalanmaların 2022 yılı ticaret hayatına yansımaması ümit ettiğini sözlerine ekleyerek; kuyumcuların ticaret yaparken en ufak bir riski göğüsleme döneminin, ortaya çıkan fahiş artışlar neticesinde artık sona erdiğini dile getirdi.

 

 

 

 

 

 

 

2021-12-25 17:24:04
  • Ziyaret: 4745
  • (Suanki Oy 0.0/5 Yildiz) Toplam Oy: 0
  • 0 0

Henuz yorum yok...

Yorum Yaz